Jak czyścić biżuterię złotą? – Lavi Design

Jak czyścić biżuterię złotą?

Jak czyścić biżuterię złotą?

Jeśli chcesz, żeby Twoja biżuteria pięknie się prezentowała i nie utraciła swojego blasku mimo upływu lat, musisz odpowiednio o nią zadbać. Codzienna eksploatacja, sprawia, że bransoletki, pierścionki, łańcuszki czy kolczyki narażone są na działanie różnego rodzaju kosmetyków i detergentów.

Jednak zabrudzenia i utrata blasku, mogą być spowodowane także niewłaściwym przechowywaniem. Jeśli chcesz zadbać o swoją złotą biżuterię i przez długi czas cieszyć się jej blaskiem, ten artykuł z pewnością Ci w tym pomoże

Złota biżuteria – przechowywanie

Zanim skupimy się na tym jak czyścić elementy wykonane z tego niezwykle cennego kruszcu, warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób powinno się je przechowywać. W tym celu, najlepiej sprawdzi się szkatułka lub organizer, który skutecznie ograniczy dostęp powietrza, światła i wilgoci – czyli wszystkich czynników, które mogą źle oddziaływać na złoto. Jeśli masz dużo biżuterii, warto wybrać kuferek posiadający wiele przegródek i szufladek, które pozwolą oddzielić od siebie pierścionki, bransoletki czy wisiorki, a także zabezpieczyć łańcuszki przed splątaniem.

Jak czyścić biżuterię złotą?

  1. Płyn do mycia naczyń, sprawdzi się do czyszczenia świecidełek, należy jednak pamiętać, żeby nie stosować tej metody do mycia pierścionków i wisiorków z kamieniami. Jak działa? Wystarczy, że kilka kropel płynu dodasz do miski z wodą, a następnie na około 10 minut zanurzysz w niej błyskotki. Po wyjęciu ich z wody należy je dokładnie osuszyć przy pomocy miękkiej ściereczki.
  2. Miękka szczoteczka – dobrze sprawdzi się dziecięca, o bardzo delikatnym włosiu. Wystarczy, że zamoczysz ją w wodzie z mydłem i delikatnie wyszorujesz biżuterię, w ten sposób pozbędziesz się nawet głębokich zabrudzeń, do których ściereczka nie dociera.
  3. Sok z cytryny również sprawdzi się do czyszczenia, wystarczy, że delikatnie przetrzesz nim wyroby jubilerskie i zostawisz na kilka godzin. Następnie należy je dokładnie opłukać i wypolerować. Kwas zawarty w cytrynie wejdzie w reakcję z patyną, dzięki czemu skutecznie usunie osad.

Wybierz swój ulubiony sposób, wyczyść złote świecidełka i noś je, gdy tylko masz ochotę. Pamiętaj, aby ściągać pierścionki do sprzątania oraz podczas innych prac, w których wykorzystuje się detergenty. Zadbaj również o to, aby błyskotki przechowywać w zamkniętych szkatułkach, które zminimalizują ryzyko powstawania zabrudzeń.

Dodaj komentarz

Zamknij