Każdy właściciel biżuterii, niezależnie od tego, czy wykonana jest ona ze złota, srebra czy też z mniej szlachetnych elementów, chciałaby cieszyć się nią jak najdłużej. Często jednak nieświadomie wpływamy na to, że wraz z upływem czasu zaczyna tracić ona swój pierwotny blask i nie wygląda najlepiej. Na szczęście można temu zapobiec. Oto kilka praktycznych porad w tym zakresie:
Przechowywanie
Najlepiej przechowywać nasze błyskotki w pudełku, kuferku lub szkatułce. Dzięki temu będziemy je chronić przed działaniem promieni słonecznych wilgocią czy uszkodzeniami mechaniczny-mi. Dzięki przegródkom, szufladkom, separatorom, można zorganizować biżuterię w odpowiednim porządku tak, aby różne rodzaje biżuterii trzymać osobno. Oddzielnie pogrupowane pierścionki, naszyjniki i bransoletki nie będą się plątać i niszczyć i bez problemu będzie można znaleźć dodatek, który jest w danym momencie potrzebny. Do przechowywania można wykorzystać pudełka, w których ozdoby zostały zakupione. Istnieje wiele sposobów i pomysłów, aby przechowywać biżuterię, tak aby ją chronić przed zniszczeniem i jednocześnie oryginalnie ją wyeksponować. Pomysły takie znajdują się tutaj
Nie powinno się przechowywać biżuterii w łazience – wilgoć oraz nagromadzenie kosmetyków i detergentów przyspieszą procesy starzenia biżuterii. Najlepszym środowiskiem dla biżuterii będzie pomieszczenie suche i nienasłonecznione, czyli nie parapet ani okolice okna. Nie należy także przechowywać biżuterii luzem w torebce. Niezabezpieczone naszyjniki, kolczyki czy bransolety mogą łatwo ulec zniszczeniu i uszkodzeniu.
Użytkowanie
Pierwszą i najważniejszą zasadą codziennego użytkowania jest zdejmowanie jej podczas prac domowych. Szczególnie ważne jest to w przypadku pierścionków – należy zawsze ściągać je do zmywania naczyń i sprzątani, nawet jeśli są do tych czynności zakładane rękawiczki.
Dobrze jest wprowadzić inną zasadę w życie – by nie kąpać się i nie spać w biżuterii. Warto zdejmować ją także do ćwiczeń i aktywności fizycznej – bardzo łatwo wtedy o mechaniczne uszkodzenia, na przykład zerwanie łańcuszka czy zgubienie drobnych elementów.
Należy także zadbać o to, aby biżuteria miała jak najmniejszy kontakt z kosmetykami i perfumami. Nawet metale szlachetne mogą wchodzić w reakcje z substancjami chemicznymi zawartymi w kosmetykach. Szczególnie niebezpieczne są one dla biżuterii wykonanej ze srebra.
Inne praktyczne wskazówki: biżuterię warto zakładać jako ostatnią, uniknie się jej zahaczania i zerwania. Nie należy też opalać się w biżuterii – ostre słońce może być przyczyną blaknięcia kamieni czy ciemnienia elementów metalowych.
Czyszczenie
Nawet najbardziej ostrożne użytkowanie biżuterii nie uchroni jej całkowicie przed zabrudzeniami. Dlatego warto regularnie dbać o jej czyszczenie. Choć możemy zadbać o to sami w domu, korzystając ze specjalnych produktów do pielęgnacji biżuterii lub z domowych metod pielęgnacji (można je znaleźć tutaj), to warto jednak co jakiś czas oddać ją w ręce specjalisty – jubilera, który metodę czyszczenia dostosuje do konkretnego egzemplarza – inaczej czyści się bowiem biżuterię złotą, inaczej srebrną, a jeszcze inaczej tą, która ozdobiona jest kamieniami. Użyteczne informacje znajdują się tutaj.
Odrębną sprawą jest czyszczenie tak modnej obecnie sztucznej biżuterii. Metody można zobaczyć tutaj.
Bezsprzecznie, odpowiednio przechowywana, użytkowana i czyszczona we właściwy sposób biżuteria pozwoli cieszyć się nią przez długie lata.