Biżuteria wczoraj…
Biżuteria towarzyszy człowiekowi niemal od zawsze. Obecna była we wszystkich epokach historycznych i środowiskach kulturowych, pełniła szereg funkcji i ról społecznych. Bywała atrybutem władzy (świeckiej i religijnej), stanowiła oznakę przynależności klasowej i statusu majątkowego, była symbolem uczuć, ale nade wszystko wzbudzała zachwyt jako wyrafinowane dzieło sztuki czy ozdoba stroju. Chcąc poznać krótką historię biżuterii można zajrzeć tutaj.
Biżuteria jest dzieckiem matki natury i ludzkiej kreatywności. Natura w swej szczodrości oferuje całą paletę cennych kruszców i materiałów, a ludzka fantazja i kunszt wykonania, pozwalają owe materiały przekształcać w przepiękne przedmioty. Dla biżuterii ludzie zabijali, tracili zdrowie i zmysły. Bywała wyrazem tęsknoty, miłości, żalu, radości, żałoby, patriotyzmu, itp. Epoki i style w biżuterii można poznać tutaj.
…i dziś
Duża dowolność w doborze materiałów, już nie tylko cennych metali i kamieni, oraz niegasnąca ludzka pomysłowość sprawiają, że dzisiejsza biżuteria przyjmuje niesamowicie różnorodne formy i kształty. Na topie mamy więc biżuterię wykonaną z kolorowych kamieni, pozłacanego srebra, stali, mosiądzu, emalii, a także z ekologicznych materiałów imitujących skórę, z kolorowych sznurków, rzemyków, muszelek, piórek, itp.
Aby z sukcesem dobrać biżuterię trzeba rozważyć kilka kwestii:
Twój typ urody
Biżuteria dobrana odpowiednio do typu urody może sprawić, że będziemy się wyróżniać z tłumu i olśniewać szczególnym blaskiem, ale i odwrotnie – źle dobrana uwydatni nasze wady i nasz wizerunek na tym straci. Szczegóły tutaj.
Twoja sylwetka
Odpowiednio dobrana do figury biżuteria może być naszym sprzymierzeńcem, a ta źle dobrana – wrogiem, należy więc pamiętać o:
- zachowaniu odpowiednich proporcji,
- stosowaniu optycznych trików (wydłużamy to,co zbyt krótkie, skracamy to, co za długie, itp.),
- tuszowaniu niedoskonałości i eksponowaniu atutów. Więcej tutaj.
Twój dekolt
Większego znaczenia nie ma to, czy zakładamy stroje wieczorowe czy codzienne, to rodzaj dekoltu zawsze determinuje wybór biżuterii. Kształt i wielkość naszyjnika musi być dopasowany do górnej części kreacji, w przeciwnym razie ozdoba szyi będzie niewidoczna i zepsuje całą stylizację, a sukienka nie będzie się prezentować okazale, bo jej fason zepsuje źle dobrana dekoracja. Wskazówki tutaj.
Adekwatnie do okazji
Generalnie, przy okazjach oficjalnych wskazane jest noszenie dyskretnej, nawet zachowawczej biżuterii. W przypadku mniej oficjalnych sytuacjach można swobodnie odkryć swoją oryginalność czy indywidualizm, i poszaleć.
Umiar przede wszystkim
Biżuteria ma uzupełniać stylizację, a nie ją zdominować. Podstawę stanowi tu zasada, że minimalizm równa się klasa. Umiar intryguje, nadmiar dodatków może być komunikatem, że brakuje nam gustu, a także taktu.
Spójność
Biżuteria powinna być zgodna ze stylem ubioru. Oto kilka przykładów:
- styl eko czy etno – dodatki wykonane z drewna, muszelek, skóry, itp.,
- styl boho czy hipisowski – chwosty, piórka, koraliki, paciorki, elementy azteckie, itp.,
- elegancki, oficjalny ubiór – subtelne, srebrne ozdoby.
Wszystko powinno się uzupełniać, a nie przeszkadzać sobie wzajemnie, tworząc w wizerunku niepotrzebne niekonsekwencje czy poczucie niestosowności.
Jedno jest pewne – niezależnie od okoliczności i warunków, – najlepszymi ozdobami dla każdej osoby jest piękny uśmiech i blask oczu. Mogą być uzupełnieniem do każdej z powyższych wytycznych.